Геній у спадок: у кого народжуються вундеркінди?

“Наш маленький геній”, – гордо кажуть батьки, гладячи по голівці своє чадо. І сказано це зовсім не від надлишку почуттів, а цілком обгрунтовано! А як же інакше?! Адже його прапрабаба – визнана поетеса, а дідусь ні багато ні мало – почесний член Академії наук. З такими генами дитина просто не може не бути генієм!

Геній у спадок: у кого народжуються вундеркінди? Ох, якби було все так просто! Тоді геніїв можна було б вирощувати, як курчат в інкубаторі. Уявляєте: ціла армія геніїв, які враз (як тільки підростуть) піднімуть економіку нашої країни на найвищий рівень, створять вакцину проти всіх хвороб, вирішать проблему світового голоду, виведуть формулу вічної молодості, ну і далі – за списком.

Кілька десятків років тому американський генетик Роберт Грехем створив банк сперми нобелівських лауреатів. За допомогою штучного запліднення за період в 20 років на світ з’явилися 200 дітей. На жаль! Дослідження показали: мозок потенційних вундеркіндів і їх здатності нічим не відрізнялися від даних їхніх ровесників. Лише один показав “потрібні” результати – Дорон Блейк, IQ якого дорівнював 180. У 2 роки малюк впевнено користувався комп’ютером, в 5 – читав “Гамлета”. Але от парадокс! – Ніяких досягнень цей унікум за своє життя не зробив. А в 25 років взагалі став наркоманом. Ідея створення “Фабрики геніїв” зазнала фіаско.

Колода карт

Вчені до цих пір ведуть запеклі суперечки на тему “А чи був хлопчик?”. На жаль, більша частина з них упевнена: ген геніальності – це міф, його існування не доведено. Зате доведена “схильність до спадкоємства окремих ознак” (у нашому випадку – здатності творити). До такого висновку вчені прийшли, вивчивши родовідні карти видатних людей (Гете, Чайковського, Моцарта, Пушкіна, Дюма та інших). До речі, Френсіс Гальтон, один із засновників генетики, дослідивши генеалогію понад 400 видатних людей в історії людства, з’ясував – більшість з них знаходяться один з одним у тій чи іншій ступеня споріднення. Самого Гальтона сучасники теж називали генієм (втім, з цим не стануть сперечатися і нинішні його колеги). Так от, Гальтон є близьким родичем Чарльза Дарвіна і далеким – Ярослава Мудрого.

Але навіть якщо ви вийшли заміж за людину, предки якого поголовно були видатними особистостями (або у вас самої в роду таких унікумів хоч греблю гати), це не гарантує, що ваша дитина гідно продовжить “традицію”. Вся справа, як казав Коров’єв з “Майстра і Маргарити”, в “химерно тасуемой колоді карт”. Наприклад, щоб складати музичні шедеври, потрібно успадкувати мінімум 4 пари “композиторських” генів. Хочете, щоб ваше скарб стало великим поетом? Тоді при його зачатті повинні “об’єднатися” 10 пар рецесивних (тобто неактивних у батьків) генів. До речі, вчені стверджують, що “наше все” – Олександр Сергійович Пушкін – володів 20 парами таких генів!

Насправді “гени геніальності” (тобто схильність до осягнення знань та високої здатності навчання) в прихованому вигляді є в кожному з нас. І у найдурніших батьків цілком може з’явитися на світ геніальний син. Або навпаки – у високоінтелектуальних мам-тат раптом народжується абсолютно безглузде дитя (народ зазвичай коментує такі випадки як “в сім’ї не без виродка” або “на дітях геніїв природа відпочиває”). Творчий дар виявляється лише на стику двох генетичних ліній. Одна з них обов’язково повинна містити в собі як зачатки обдарованості, так і незначні патологічні відхилення (про це читайте нижче). Другий необхідно бути аналогічною першої. Носії такої спадковості об’єднують в дитині два генетичні програми, видозмінюючи як позитивні, так і негативні фактори. Певне поєднання генів і сприяє появі на світ того самого “одного відсотка натхнення”. На жаль, вірогідність такої комбінації мізерно мала. Іншими словами, “запрограмувати” дитину-генія вам не вдасться. До того ж крім “потрібної” спадковості і необхідного поєднання генів (чим “розпоряджається” лише матінка-природа), узятих від батьків, потрібно купа додаткових факторів. Це і ідеальне протягом вагітності, і ідеальні умови для розвитку талантів, і багато іншого. Ну і найголовніше – людина повинна ще успадкувати і “ген” працьовитості. Вчені стверджують: геніальних людей народжується набагато більше, ніж потім реалізується в житті. І саме завдяки працьовитості посередності досягають великих висот, ніж “поцілувати Богом”.

Створити умови

Геній у спадок: у кого народжуються вундеркінди? Отже, навіть якщо в клітинах вашого чада все так поєдналося, що він успадкував геніальність своїх предків, не факт, що з нього вийде великий вчений, поет, фінансист або хтось ще. Як казав Томас Едісон: “Геній – це на 99 відсотків праця до знемоги і на один відсоток гра уяви”. Також далеко не останню роль відіграють середу, виховання, а найголовніше – хороші вчителі. Лебідь, вихований курками, навряд чи попливе, хоча і має всі здібності до плавання.

Незайвим буде навести думку наукового співробітника Інституту сучасного дитинства, лікаря-психофізіолога Олексія Новикова: “Припустимо, що ген геніальності існує. Але на шляху до” реалізації “цього гена стоїть безліч” посередників “, біохімічних і соціальних. Здоров’я і доступність освіти, можливості проби та застосування різнобічних нахилів – засадничі речі для реалізації гена геніальності – повинні бути збалансовані. Є певні методики, що дозволяють досить точно сказати, чи буде дитина успішний у тій сфері діяльності, куди його вирішили “визначити” батьки. Наприклад, дослідження за ритмом серця. Їх проводять спочатку до заняття – співом, танцями, музикою і т. д. – і відразу після. Якщо у дитини буде повне порушення пристосувальних механізмів, настане різке стомлення, значить, займається він не своєю справою. Такі тести дозволяють захистити дитину від необдуманого бажання батьків “змусити” займатися справою “.

Загалом, якщо вже ви прийшли до висновку, що ваше чадо – вундеркінд, доведеться попітніти. І справа тут не тільки в створенні всіх вищеперелічених умов для реалізації геніальності. Погодьтеся, при наявності грошей найняти хороших викладачів, забезпечити збалансоване харчування і т. д. не так вже й складно. Але при всьому цьому батьки майбутнього Лермонтова або Ейнштейна повинні перебувати в постійному контакті зі своїми диво-дітьми. І не просто в контакті, а всебічно і щодня розвиваючи якості, необхідні, на думку вчених, для реалізації надздібностей: допитливість, волю, здатність дивуватися (вміння бачити проблему там, де інші її не бачать), оригінальність мислення, пам’ять, здатність до оцінки і – знову ж таки – працьовитість. А методики вам підкажуть все ті ж гарні вчителі.

Болісний дар

Є ще один момент, який навряд чи обрадує батьків, що уявляють своїх нащадків геніями. І через якого фахівці настійно рекомендують стежити за здоров’ям потенційних “надлюдей”. Не завжди, але досить часто геніальність проявляється в людині як би в якості “компенсації” за певні порушення у функціонуванні мозку, психічні або фізичні недуги. Наприклад, хворі аутизмом можуть малювати чудові картини, які страждають синдромом Туретта (розлад центральної нервової системи) – здійснювати деякі дії мало не зі швидкістю світла, шизофреніки – писати глибокі психологічні романи і т. д. Існують хвороби, які узагальнюються в групу під назвою ” маніакально-депресивні психози “. Вони характеризуються періодичними підвищеннями активності до критичної позначки (гіпоманіакальний). В такому стані людини підхоплює прямо-таки тайфун творчої активності, хоча перед цим він перебував в депресивної меланхолії. Олександр Пушкін, Джонатан Свіфт, Микола Гоголь, композитор Шуман, художник Ван Гог, психіатр Зигмунд Фрейд, політик Уїнстон Черчілль – далеко не повний список знаменитостей, схильних циклотимии (різких перепадів настрою, коли апатія і туга змінюється райдужним настроєм і творчим підйомом). Багато хто з них страждали також алкоголізмом.

Здоров’я перш за все

Звернемо увагу і на тілесні недуги. Ще стародавні лікарі помітили зв’язок між обдарованістю і … подагрою. В XIXвеке англійський вчений Гаррод зробив висновок – в крові хворого подагрою постійно міститься сечова кислота у формі урати натрію. Англійський дослідник Е. Орвали в статті “Походження людини”, опублікованій в журналі “Nature” в 1955 р., звернув увагу, що структура сечової кислоти надзвичайно схожа зі структурою кофеїну і теоброміну – речовин, здатних стимулювати розумову активність. У хворих на подагру стимулюючий вплив сечової кислоти збільшено багаторазово, що і є “рушійним фактором” в прояві незвичайною працездатності і геніальності. Знаєте, скільки серед відомих особистостей хворих на подагру? Та буквально кожен другий! Олександр Македонський, Юлій Цезар, Іван Грозний, Борис Годунов, Петро I, Олівер Кромвель, адмірал Нельсон, Мікеланджело, Данте Аліг’єрі, Бетховен, Мопассан, Чарльз Діккенс, Тургенєв і багато-багато інших.

Геній у спадок: у кого народжуються вундеркінди? Ще одна нерідко супутня геніям хвороба – синдромом Марфана. Вона проявляється в непропорційному гігантизмі (як правило, у таких людей дуже довгі руки і ноги і відносно короткий тулуб), худорби, деформованої грудній клітці і зміщеному кришталику ока. Зате в якості “компенсації” природа обдаровує цих страждальців підвищеним вмістом адреналіну в крові. Саме це і робить їх фантастичними трудоголіками. Жертвами синдрому Марфана були, наприклад, Авраам Лінкольн, Ганс Християн Андерсен, Шарль де Голль, Корній Чуковський …

Як визначити, чи хвора дитина муковісцидоз і як йому запобігти?

Наталія Каширська, д.м.н., лікар-педіатр вищої категорії, головний науковий співробітник Науково-клінічного відділу муковісцидозу МГНЦ РАМН:

Муковісцидоз – генетичне захворювання, що передається тільки в спадщину. Приблизно кожен двадцятий житель планети носить патологічну мутацію в гені особливому – гені муковісцидозу. Така людина є носієм захворювання, але сам їм не хворіє. Дитина може захворіти на муковісцидоз, якщо обидва його батьків мають такий ген. Цим парам можна запропонувати процедуру ЕКО, яка дозволяє відбирати тільки здорові ембріони і “блокувати” успадкування захворювання. Вилікувати муковісцидоз ні під час вагітності, ні після народження дитини поки не можна. Але в з 2006 року муковісцидоз включений в програму неонатального скринінгу – обов’язкового обстеження всіх новонароджених на виявлення вроджених та спадкових захворювань. Саме це дозволяє забезпечити раннє виявлення муковісцидозу та його своєчасне лікування.

Хто ти будеш такий?

Захворювання під назвою синдром Морріса зустрічається рідко, але саме воно притаманне багатьом проявив себе в тій чи іншій області жінкам. Синдром Морріса – результат дефекту гена (отже, це не передається у спадок), що кодує клітинний рецептор чоловічого статевого гормону тестостерону. Всі клітини такого ембріона мають статевими хромосомами Xі Y. Такий хромосомний набір визначає поряд з наявністю жіночих гормонів підвищений вміст в крові чоловічого статевого гормону тестостерону. Але оскільки клітинні рецептори для тестостерону відсутні, він не сприймається клітинами. І на них діють тільки жіночі гормони. У результаті плід починає розвиватися за жіночим типом. На світ з’являється псевдогермафродіт. Ця людина має чоловічим статевим набором хромосом, але виглядає як прекрасно складена, красива дівчинка. У неї є насінники, але перебувають вони в черевній порожнині. Матка і яєчники у таких жінок відсутні, іншими словами – ці дами безплідні, хоча і ведуть більш-менш нормальне статеве життя. Тренерам добре відомий цей синдром, адже такі дівчата мають незвичайною силою, активністю і витривалістю. Зрозуміло, що вони потрапляють до вищих збірні команди атлеток! Правда, на сьогоднішній момент майже всіх спортсменок піддають експертизі на наявність Y-хромосоми. І мають її панянок дискваліфікують.

Так хто із знаменитих жінок був насправді “чоловіком”? У першу чергу, Жанна д’Арк. Документально зафіксовано, що у неї не було менструацій. Вона володіла кілька чоловікоподібною фігурою, силою, безстрашністю, витривалістю, незвичайний розум і даром полководця. Вчені довели, що синдром Морріса “носили в собі” Єлизавета I Тюдор, Хрістіана Шведська, Аврора Дюдеван (письменниця Жорж Санд), німецька поетеса Аннета Дросте-Гюльсгоф, теософ Олена Блаватська.

На закінчення варто сказати наступне: при всіх здаються “мінуси” геніальність – це найбільший дар природи. І саме геніям ми зобов’язані усіма найбільшими досягненнями як у сфері мистецтва, так і науки. Але не варто намагатися зробити з дитини вундеркінда насильно. Найголовніше – щоб ваш малюк був здоровим і не відставав у розвитку від своїх однолітків. Хочете, щоб ваш спадкоємець в майбутньому досяг якихось висот? Зверніться до принципів розвиваючого навчання. Це допоможе вашій дитині прекрасно реалізуватися в дорослому житті.

Петров Валерій

 

http://www.7ya.ru/article/Genij-v-nasledstvo-u-kogo-rozhdayutsya-vunderkindy/

.

Схожі публікації

...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *